Aeracja i wertykulacja trawnika

Aby nasz trawnik zachwycał wyglądem należy pamiętać o jego nawożeniu, nawodnieniu
jak i o przeprowadzeniu odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych: wertykulacji oraz aeracji. Poniżej postaramy się wyjaśnić różnicę pomiędzy tymi zabiegami.

Wertykulacja to inaczej pionowe cięcie darni.  Zabieg ten ma na celu usunięcie
z trawnika zalegającej martwej darni oraz mchu. Nasz trawnik w efekcie zostanie znacznie odmłodzony. Wertykulację przeprowadzamy wczesną wiosną po pierwszym (niskim) koszeniu trawnika (marzec-maj) oraz jeśli to konieczne późnym latem (sierpień-wrzesień). Nie przeprowadza się zabiegu wertykulacji na młodych trawnikach, najwcześniej na drugo- trzeciorocznych. Zabieg ten przeprowadzamy za pomocą wertykulatorów wyposażonych
w stałe bądź też uchylne noże.

Na rynku dostępne są wertykulatory elektryczne i spalinowe. Po zabiegu nasz trawnik nie będzie się prezentował zbyt dobrze, w brakujące miejsca należy dosiać trawę. Efekty wertykulacji zobaczymy po ok. 2 tygodniach.

W naszej ofercie posiadamy wyłącznie spalinowe wertykulatory.

Aeracja jest to zabieg polegający na napowietrzaniu trawnika poprzez jego nakłuwanie. Zabieg przeprowadzamy za pomocą aeratorów rurkowych, lub też za pomocą aeratorów ręcznych czyli np. walca z kolcami.

Skutkiem tego zabiegu jest rozluźnienie zbytnio zbitej gleby, lepsze nawodnienie trawnika, lepsze wchłanianie nawozów, zwiększenie masy korzeni trawnika jak i zwiększenie jego elastyczności (odporności na deptanie). Aerację przeprowadza się na wiosnę lub wczesną jesienią. Po przeprowadzonym zabiegu konieczne jest piaskowanie trawnika.

Zasadniczo kolejność wykonywania wiosennych zabiegów pielęgnacyjnych (w zależności
od wieku i stanu naszego trawnika) powinna wyglądać następująco:
-niskie koszenie
-wertykulacja
-aeracja
-piaskowanie
-nawożenie

Wyżej wymienione zabiegi pielęgnacyjne jak i prawidłowe koszenie są w stanie nawet zaniedbany trawnik doprowadzić do perfekcji.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.